admin dne 14.7.2011

Nedávno jsem objevila ve vlasech první stříbrné zatřpytění. To jeden vlas začala hnědá nudit a tak se rozhodl, že od půlky už bude jenom bílý. Chvíli jsem přemýšlela, jestli se ho mám zbavit, když přestal poslouchat, nebo ho zakamuflovat strategickým umístěním pěšinky, ale pak mi došlo, že se postupně vzbouří všechny. Stejně jako děti v pubertě.

„Ty se zlobíš?“ vytrhuje mne kolegyně z mých úvah nad tímto zásadním tématem.

„Ne, proč?“

„Že se tak mračíš.“

„Ale vůbec ne, to já jen tak usilovně přemýšlím,“ zkouším se vymluvit.

Mračím se? Tak to pozor! Ani pleť už není to co bývala a útoky na můj obličej už dávno chystají vrásky. Co s tím?

Žádný problém. Z každého druhého časopisu se valí zaručené rady, tipy a triky, jak být stále krásná. Když si koupíte právě tu naši správnou kosmetiku, parfém, prádlo, boty … Podobně je na tom internet. Se slevou a zaručeně fungující: dopřejte si liposukci, laserovou depilaci, plastickou operaci, prodlužte řasy, vyměňte šatník…

„Dobrý den,“ už zdaleka se na mě nádherně usmívá starý bělovlasý vrásčitý pán. Nepotkáváme se často, ale já ho vždycky moc ráda vidím. S jeho úsměvem přichází pohoda a lepší nálada. I já se začínám usmívat a na starosti najednou nemám čas, protože můj den zkrásněl.

Právě toto už před stovkami a tisíci lety dal Bůh poznat moudrému králi Šalamounovi a my to dnes znovu pracně objevujeme. V biblické knize Přísloví se dočteme: „Radostným srdcem zkrásní tvář.“ Dnes už zase víme, že myšlenky ovlivňují naše tělo a zase naopak a že smích, mezi jiným, podporuje tvorbu endorfinů, hormonů, které tlumí bolest. Lidé, kteří se rádi smějí, jsou zdravější, spokojenější a krásnější.

Nemusím se bát, vrásky budu mít určitě. Důležité ale je, aby je do mého obličeje vyrýval smích. A pak budu krásná.

Vlaďka Jelínková

Sdílet:
Share